\"Girls

Girls Ceili U19 Cashel Dennehy School Milwaukee, Wisconsin

Complete final results from Dublin's Irish Dance World Championship 2011 - PHOTOS

\"Girls

Girls Ceili U19 Cashel Dennehy School Milwaukee, Wisconsin

Senior Men 19 – 21 Result
 
1st - Jan Gaca, Ceim Oir, Southern Region, England
2nd - Craig Mason, Kelly Hendry, North East Region, England
3rd - Tyler Schwartz, Trinity, Mid America Region USA
4th - Jason Hays, McTeggart, Western Region, USA
5th - Michael Holland, Richens Timm, Mid America Region, USA
6th - Brent Pace-Rabusin, Aaron Crosbie, Southern Region, England
7th - James McEvoy, Scoil Rince Ni Murchu, Southern Region, Australia
8th - Nicholas Andison, Butler-Fearon-O'Connor
9th - John Lawrence Morgan, Morgan, North West Region, England
10th - Ryan Fox, Doherty, Ulster
11th - John McCullough, Keogh, Midlands Region, England
12th - Joseph Michael Davis, Davis Dance Academy, Midlands Region, England
13th - Blaine Donovan, Celtic Steps, Western Region, USA
14th - Tony Smyth, Ard Rialla Ulster
15th - Liam George, Doherty, Ulster
16th - Eamonn Sweeney, Morgan, North West Region, England
17th - Joe Harrison, O'Shea-Chaplin, New England Region, USA
18th - David Bassett, Blair McCarthy, Southern Region, England

Ladies Under 20 Result

1st: Lauren Early, Doherty, Ulster
2nd: Shannon Daly, Grainne Feely, Leinster
3rd: Olivia Griffin, Butler-Fearon-O’Connor, Western Region, USA
4th: Nadine Martin, The Academy, Midlands Region, England
5th: Leanne Gray, McGahan-Lees, Southern Region, England
6th: Jodie Osborne, Montgomery Taylor, Scotland
7th: Cassidy Luebbers, Broesler, Mid Atlantic Region, USA
8th: Ciara Callanan-Ryan, Michael Ryan, Munster
9th: Sinead Kalnins, Turley, Midlands Region, England
10th: Marcia Speights, Celtic Steps, Western Region, USA
11th: Candice Corrigan, Penk-O’Donnell, Western Region, Canada
12th: Toni Croy, Kennedy, Ulster
13th: Lucy English, Ceim Oir, Southern Region, England
14th: Sarah Cherry, Tir Conaill, Western Region, USA
15th: Tara Kristock, Tim O’Hare, Mid America Region, USA
16th: Brianne Guardiola, Mayer, Mid America Region, USA
17th: Rebecca Stewart, Goggin-Carroll, Eastern Region, Canada
18th: Alanna Davies, Golden Harp, New England Region, USA
19th: Chelsea Holloway, Rince Nia, Mid America Region, USA
20th: Kahylin Kelly, Houston Academy, Western Region, Canada
 
Senior Ladies Over 21 Results

1st: Emily Penner, Butler-Fearon-O’Connor, Eastern Region, Canada
2nd: Maggie Darlington, Claddagh, Western Region, USA
3rd: Siobhan Hackett, Aaron Crosbie, Southern Region, England
4th: Emily Babyn, Ni Fhearraigh O’Ceallaigh, Eastern Region, Canada
5th: Siobhan Casey, The Academy, Midlands Region, England
6th: Janine Taggart, Doherty, Ulster
7th: Kerri Smith, Denogla, Mid Atlantic Region, USA
8th: Meghan Lucey, Pender-Keady, New England Region, USA
9th: Rebecca Loughran, Doherty, Ulster
10th: Rachael McGinley, McConomy, Ulster
11th: Jillian McDermott, Butler-Fearon-O’Connor, Western Region, USA
12th: Orla Lennon, O’Neill, Connacht
13th: Carina Young, Young, Queensland, Australia
14th: Catrina Morgan, Armstrong, Ulster
15th: Stefanie Warren, Penk-O’Donnell, Western Region, Canada
16th: Amanda Carpenter, Drake, Southern Region, USA
17th: Siobhan Forrest, Carey, Midlands Region, England
18th: Jemma McSloy, Tanya Dirrane, Southern Region, England
19th: Isabel Yorke, McGahan-Lees, Southern Region, England
20th: Grace Mahony, Elaine Kavanagh, Leinster
 
 Junior Dance Drama Result

1st: Morgan School, England
2nd: Maguire O’Shea, England
 
Senior Dance Drama Result

1st: Watters, Southern Region, USA
2nd: Ard Rialla, Ulster
3rd: Maguire-O’Shea, Southern Region, England
4th: Linda Fryday, Southern Region, England
5th: O’Connor, Connacht
6th: Morgan, North West Region, England
7th: Phoenix, North West Region, England
 
Junior Mixed Figure Under 16 Result

1st: Doherty, School, Ulster
 
Junior Girls Figure Under 16 Results

1st: Team A Carey, Midlands region, England
2nd: Team A Kiely-Walsh, Munster
3rd: Team C Trinity, Mid America Region, USA
4th: Team A Cashel Dennehy, Mid America Region, USA
5th: Team A Sean Eireann McMahon, Midlands Region, England
6th: Team A Doherty, Ulster
7th: Team A Coleman, Connacht
8th: Team A Scanlon, Midlands Region, England
9th: Team A, Celtic Steps, Western Region, USA

Minor Mixed Figure Under 13 Result

1st: Coleman School, Mayo, Ireland

Minor Girls Figure Under 13 Results

1st: Trinity, Mid America Region, USA
2nd: Sean Eireann McMahon, Midlands Region, England
3rd: Carey, Midlands Region, England
4th: Kidd, Midlands Region, England
5th: Geraghty, Connacht
6th: Clarkson, Mid America Region, USA
7th: Bennis, Munster

COMMENTS

Log in with your social accounts:

Or, log in with your IrishCentral account:

Forgot your password ?

Don't have an account yet? Register now !

Join IrishCentral with your social accounts:


Already have an account ?

For Newsletter Subscribers – Draw for 1 Prize on December 31st.

Prize: Your Piece of Ireland – a Square of Land in the heart of the Glens of Antrim, Ireland

More details here (or you can buy a little piece of Ireland directly): http://bit.ly/1zew9ox

Terms & Conditions

Or, sign up for an IrishCentral account below:

By clicking above you are indicating that you have read & agree to our Terms and Privacy Policy.


Make sure we gathered the correct information from you

By clicking above you are indicating that you have read & agree to our Terms and Privacy Policy.


You already have an account on IrishCentral! Please confirm you're the owner.


Our new policy requires our users to save a first and last name. Please update your account: