Houston Academy Wild Irish Rose Feis 2011


Open Championship under 16 Top 3


Open Championship under 17 Top 3


Preliminary Championship under 12 Top 3


Kim Houston Kinash, TCRG and Courtney Manion

The Houston Academy's Wild Rose Feis took place on June 4-5th at the Westin Calgary in Alberta, Canada. The Houston Academy, run by Sally Houston ADCRG and her two daughters TCRGs Kim Houston Kinash and Kerry Houston, is the longest-running school in Calgary. Expert tabulation and results by FeisWorx. Photos courtesy of Houston Academy.

Congratulations on a terrific feis from your friends and fans for life at Feis America!

Special competitions included First Feis, congratulations to winners:

Reel and Light Jig (under 6) Scarlett Quinn (Houston)

Reel (under 7) Shannara Chutny (Possak)

Light Jig (under 7) Will Dyack (Casey O'Loughlin)

Reel (under 8) Lana Mihajlovic (Blakey)

Light Jig (under 8) Scarlett Hutchison (Okotoks)

Reel (under 10) Katie Henry (MJP Academy)

Light Jig (under 10) Melissa Hilgen (Okotoks)

Reel (under 12) Daemon Watson (Okotoks)

Light Jig (under 12) Erin Kubian (Blakey)

Preliminary Championship under 10
1 - Kaelyn Stabel (McCormack)

2 - Calais Harvey (Houston)

3 - Mikayla House (McCormack)

Preliminary Championship under 11
1 - Madyson MacDougall (Houston)

2 - Taylor Dechamplain (Scoil Rince Clannad - SRC)

3 - Willow McDonald (Okotoks)

4 - Bree Mullaghan (Scoil Rince Bhriomhar - SRB)

5 T - Courtney Cowger (Pomeroy) and Sarah Lambros (Houston)

Preliminary Championship under 12
1 - Vanessa Nelson (Mattierin)

2 - Sarah Gilmour (Houston)

3 - Lauren Maier (Blakey)

Preliminary Championship under 13
1 - Madeline Herbers (SRC)

2 - Courtney Quesnel (Houston)

3 - Jacqui Moreland (Blakey)

4 - Meaghan Matichuk (Blakey)

Preliminary Championship under 14
1 - Emma Hilton (Irwin)

2 - Danik Chynoweth (Possak)

3 - Olivia Ribecco (Casey O'Loughlin)

4 - Annie Hotchkiss (Casey O'Loughlin)

5 - Christina Ingram (Irwin)

Preliminary Championship under 15
1 - Harper Watson (Mattierin)

2 - Amy Migneault (River City)

3 - Sinead O'Halloran (Irwin)

4 - Bronagh Smyth (Scoil Rince Mahoney SRM)

Preliminary Championship under 16
1 - Caroline Peplinski (Irwin)

2 - Alex Scivoletto (Knock)

3 - Megan Cuddahy (Mattierin)

4 - Cassidy Theroux (Irwin)

5 - Maria Osiowy (Irwin)

6 - Kayla Staume (Blakey)

Preliminary Championship under 17
1 - Danielle Massee (Houston)

2 - Laila Abelseth (Blakey)

3 - Julia Jennings (Blakey)

Preliminary Championship under 18

1 - Georgina Fox (Blakey)

2 - Danielle Judd (Blakey)

3 - Stephanie Vandervelde (Blakey)

4 - Lindsay Kathrens (Regent)

5 - Michelle Radomski (Irwin)

Preliminary Championship 18 & Over
1 - Kristi Betschler (Blakey)

2 - Brenna Astle (Knock)

3 - Jaime Clanachan (Knock)

4 - Kirsten Goertz (Knock)

Open Championship under 12
1 - Ava-Marie Schroder (Mattierin)

2 - Londyn Nachtigal (Mattierin)

3 - Devan Berg (Irwin)

4 - Brighid McKay (Casey O'Loughlin)

5 - Ceili Davey (Mattierin)

Open Championship under 14
1 - Rochelle Hoffmann (Blakey)

2 - Rachel Frend (Mattierin)

3 - Mary Peplinski (Irwin)

4 - Breanne Gambles (Irwin)

Open Championship under 15
1 - MacKenzie Mahler (Blakey)

2 - Olivia Scully (Irwin)

3 - Natasha Reid (Irwin)

Open Championship under 16
1 - Sydney Powell (Houston)

2 - Alexia Bell (Houston)

3 - Alex Nessler (Irwin)

COMMENTS